مفهوم چند اصطلاح

  • SMTP: در اینترنت از پروتکل (SMTP (Simple Mail Transfer Protocol برای ارسال ایمیل استفاده می شود. این پروتکل سال‌ها پیش که اینترنت شبکه ای بسیار کوچک‌تر و دوستانه تر از شبکه کنونی بوده طراحی شده است، به همین علت به لحاظ امنیتی دارای ضعف‌هایی‌ست. یکی از مهم‌ترین ضعف‌های این پروتکل این است که در آن به سادگی می توان هویت فرستنده ایمیل را مخفی کرد .
  • Open Relays: این اصطلاح به Mail Serverهایی اطلاق می‌شود که به لحاظ ضعف در طراحی یا تنظیمات Mail Server، به Spammerها اجازه می‌دهند که اسپم‌ها را از طریق این Serverها ارسال کرده و هویت خود را پنهان کنند.
  • Bot :Bot مخفف کلمه Robot است. این اصطلاح به کامپیوتری اطلاق می شود که از آن برای ارسال اسپم (Relay) استفاده می شود. یک کامپیوتر زمانی به Bot تبدیل می شود که به Virus ، Trojan Worm و یا Trojan Horse ( برنامه‌ای‌ست که برای نصب Backdoor بر روی سیستم طراحی شده است. Backdoor برنامه‌ای‌ست که امکان دسترسی و کنترل سیستم را به Spammer و Spammer ها به کمک آن از سیستم قربانی برای ارسال اسپم استفاده می‌کنند) آلوده شود، می‌دهد.یکی از روش‌های بسیار معمول و موثری که Spammer ها برای فرستادن اسپم استفاده می‌کنند ، این است که ابتدا با انتشار Virus و Spyware ها در اینترنت، کامپیوترهای بسیاری از کاربران اینترنت را آلوده کرده و سپس با روش‌های خاص خود کامپیوترهای آلوده را شناسایی و تحت کنترل در می‌آورند. بدین‌ترتیب آنها از کامپیوترهای بسیار زیادی در نقاط مختلف دنیا (که بیشتر آنها کامپیوتر های شخصی‌ست که از طریق خطوط DSL به اینترنت متصل هستند) شروع به ارسال اسپم می‌کنند . روزانه حجم بسیار زیادی از اسپم ها به این طریق از کامپیوترهای شخصی به دنیای اینترنت ارسال می شود.کاملا واضح است که با اعمال چندینPolicy ساده و مدیریت ایمیل‌های ارسالی از طرف کامپیوترهای شخصی، می‌توان حجم بسیار زیادی از اسپم ها را کاهش داد.
    در صورتی که حجم ایمیل‌های ارسالی از طرف کامپیوترهای شخصی متصل به اینترنت کنترل نشود، ریسک بزرگ و جدی کاربران و سرویس دهندگان اینترنت را تهدید می‌کند.
    کامپیوترهای شخصی متصل به اینترنت که توسط Spammerها و یا اشخاص غیرمجاز (unauthorized) کنترل می‌شوند zombies یا botnets نامیده می‌شوند.
    روزانه بیش‌تر از %۸۰ اسپم‌های ارسالی توسط Zombieها فرستاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *