مبارزه با اسپم

برای مبارزه با اسپم روش‌های بسیاری وجود دارد . ولی با این وجود هیچ‌گاه نمی توان ادعا کرد که به طور کامل اسپم متوقف شده است. برای مثال می توان به روش هایی همچونBlacklisting ، Heuristic Filtering ، White listing ، Throttling ، SPF و … اشاره کرد.

با این وجود در سال‌های اخیر سعی بر این است که با اسپم در نقطه مبدا مبارزه شود، که در نوع خود بسیار موثر است. یکی از روش های یاد شده Port 25 Blocking است که در سطرهای آتی به آن اشاره می شود .

در کاربران اینترنت به طور عادی ایمیل خود را به MailServer تحویل داده و از طریق آن ایمیل‌های خود را ارسال می کنند. در این روش این کار باید از طریق پورت (Submission (tcp 587 انجام شود . (RFC 2476).

پس به این صورت دلیلی وجود ندارد که کامپیوتر های کاربران عادی مستقیما به پورت ۲۵ Serverهای اینترنتی وصل شده و Data ارسال کنند. آمار ها نشان‌گر این واقعیت هستند که بیشتر کامپیوترهای شخصی که به طور مستقیم به پورت ۲۵ Server های اینترنتی متصل می‌شوند آلوده بوده و مورد سوء استفاده (abuse) قرار گرفته ‌اند.

گفتنی‌ست، درصد بسیار کمی از این نوع ارتباط (وصل شدن به پورت ۲۵) از کامپیوترهای شخصی نیز به علت تنظیمات غلط و بی ‌اطلاعی کاربران از وجود پورت Submission است که ایمیل خود را به جای تحویل دادن از طریق پورت Submission از طریق پورت ۲۵ به سرور ایمیل خود تحویل می دهند.

یکی از موثرترین روش‌های جلوگیری از ارسال اسپم که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود، جلوگیری از ارسال اسپم توسط Zombie هاست. برای این منظور، دسترسی به پورت ۲۵ از کامپیوترهای شخصی توسط سرویس دهندگان اینترنت مسدود می‌شود که البته هیچ‌گونه اختلالی در کار کاربران اینترنت ایجاد نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *